Canisterapie, caviaterapie a výcvik psů

výcvik psů a psychohygiena.

Co je canisterapie?

Je to metoda pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny .

Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Například v domovech pro seniory nebo v dětských domovech, kde je pes pro děti kamarádem a tvorem, o kterého se musí starat.

V ústavech pro mentálně a fyzicky postižené pes tvoří součást rehabilitace, protože napomáhá procvičování některých částí těla. Velmi významnou a úspěšnou metodou je polohování. U dětí se canisterapie nejčastěji využívá při práci v logopedii, rehabilitační praxi, u sluchově a mentálně postižených dětí. U autistů může pes dlouhodobým působením plnit roli prostředníka mezi jejich světem a okolím.

Canisterapie se také uplatňuje jako pomocná psychoterapeutická metoda při řešení různých situací v případě, že jiné metody nejsou účinné nebo použitelné.

Canisterapie zná tyto formy: aktivace, terapie, edukace a krizová intervence

Co je caviaterapie?

Caviaterapie může být prospěšná radostí z kontaktu se zvířátkem, může také jeho hlazením pomoci i procvičit jemnou motoriku. Už pouhá přítomnost morčete také pomáhá snadněji navázat komunikaci. Morče může také usnadnit navázání kontaktu s autistickými, mentálně postiženými nebo týranými dětmi. Morčata pomáhají jako rozptýlení a motivace při rehabilitacích či při logopedii. V neposlední řadě může mazlení s morčetem pomoci rozptýlit osamělost, která často provází vážné zdravotní problémy, zahnat špatnou náladu a odvést pozornost od bolesti.

Caviaterapie může probíhat formou návštěv v domovech důchodců, zdravotnických zařízeních, či přímo doma u klientů. Mohou ji v rámci své praxe provozovat odborníci – například fyzioterapeuti či psychologové, ale také se jí mohou věnovat dobrovolníci, kteří mají doma morče s vhodnou povahou a chtějí část svého času zasvětit pomoci druhým. 

I přesto, že je „terapie morčetem“ poměrně neznámá, má tato metoda velký potenciál. Morčata jsou malá, dají se snadno přenášet a jejich přátelská povaha se k pomoci  hodí. Caviaterapeutem-dobrovolníkem se tak může stát prakticky každý majitel morčete, které vyhovuje základním požadavkům.

Výcvik psů, zkoušky CT týmů a psychohygiena

Krom zooterapie se věnujeme i výcviku psů a to jak canisterapeutických, tak asistenčních dovedností psů.

Rádi Vám pomůžeme s přípravou psa ke zkoužkám. Zkoušky vašeho canisterapeutického týmu formou simulavané praxe zakončené certifikátem Vám zprostředkujeme u našeho spřáteleného spolku JDE TO, kde naše trenérka Michaela působí rovněž jako zkušební komisař.

Poradíme Vám také s psychohygienou (duševní hygienou) pro vás i vašeho psa, pokud s klienty již pracujete. Psychohygiena pro psa s pomáhajícím posláním je velmi důležitá!

Náš zoorehabilitační tým

Našim kamarádům klientům poskytujeme canisterapii (terapie psem) a caviaterapii (terapie Morčetem), rádi pomůžeme i Vám. Stačí nás kontaktovat po telefonu, či e-mailu uvedeným v kontaktech a určitě se domluvíme. 

Umíme zajistit zooterapii i s dalšími zvířaty.

Sunny a Monča, Lola a Verča

Úspěšné složení zkoušek v listopadu 2021

Rozárka s Míšou:

Rozárka – Je tříletá psí slečna, která za dětmi a hendikepovanými kamarády jezdí od svých 3 měsíců. Je to Rarášek, který nezkazí žádnou legraci a krom dětí ještě opravdu moc miluje míčky 🙂

 

Míša- Je lidský člen týmu, má bohaté zkušenosti s prácí s dětmi a hendikepovanými již od roku 2007. Dříve se také věnovala Hippoterapii (terapie koněm). Má rovněž magisterské vzdělání v oboru sociální práce.

Míša s Rozárkou se dál vzdělavají, aby jejich terapie byla co nejpřínosnější. Vzdělávání i certifikace  je spolufinacováno ze zdrojů od  NF Tesco.

 

Nákupní košík